MĂNĂSTIRI ŞI SCHITURI

Mănăstirea Lepşa

Mănăstirea Lepşa

Mănăstirea Lepşa (jud. Vrancea) - la început, o mică sihăstrie de călugări - a luat fiinţă în anul 1789, ca ctitorie a răzeşilor din partea locului. Are trei locaşuri de cult funcţionale

Schitul Cetăţuia

Schitul Cetăţuia

Schitul Cetăţuia (jud. Buzău) este nu numai un loc deosebit de pitoresc, ci, mai ales, o mică vatră de sihăstrie, datând probabil din secolul al XVIII-lea.

Schitul «Sfântul Ioan» - Brazi
L, 02 Decembrie 2013

Schitul «Sfântul Ioan» - Brazi

Schitul «Sfântul Ioan»- Brazi (judeţul Vrancea) a fost înfiinţat în anul 1807 de către ieroschimonahul Dimitrie de la Mănăstirea Brazi, ca aşezământ monahal de călugăriţe.

Mănăstirea «Sfânta Treime»
V, 26 Iulie 2013

Mănăstirea «Sfânta Treime»

Mănăstirea «Sfânta Treime» din judeţul Buzău, cunoscută, mai ales, sub denumirea de „Podul Bulgarului”, a fost întemeiată în anul 1946. Biserica mare, din lemn, construită între anii 1946-1948, are hramul „Sfânta Treime”

Schitul Soveja
L, 02 Decembrie 2013

Schitul Soveja

Schitul Soveja (judeţul Vrancea) a fost înfiinţat, în anul 2001, în amintirea ctitoriei domnitorului Matei Basarab - fosta Mănăstire Soveja, numită şi Dobromira, zidită în anii 1644‑1645.

Schitul «Sf. Ilie» - Săseni

Schitul «Sf. Ilie» - Săseni

Schitul «Sf. Ilie» - Săseni (judeţul Buzău), metoc eparhial, este continuatorul în timp al fostului Schit Apşoara - ctitorit pe la anul 1700. Este ctitoria arhiepiscopului Epifanie din anul 1996